Dnes je středa 4.8.2021 21:16, svátek slaví: Dominik

Starokatolická dřevěná zvonice v Jamarticích

Dřevěná zvonice v Jamarticích stojí na pravém břehu Podolského potoka uprostřed obce. O její historii se dochovalo velmi málo zpráv (s břidličenským starokatolickým kostelíkem ji spojuje minimální pozornost literárních pramenů), jejich zdroje se navíc neshodují ani v dataci stavby.

zvonice JamarticeNěmecký pramen např. uvádí, že dřevěná starokatolická zvonice v Jamarticích byla vybudována ve 20. letech minulého století na zahradě Martina Ruffa, který se zároveň staral o vyzvánění. Naopak soupis nemovitých kulturních památek bruntálského okresu tvrdí, že zvonice pochází z konce 19. století. Důvodem její výstavby byla podle slov faráře Pavla Cepka skutečnost, že místní katolický farář odmítal zvonit starokatolíkům umíráčky. Německý pramen potvrzuje, že zvonice sloužila nejen ke zvonění při pohřbech, ale ozývala se i ráno, v poledne a k večernímu klekání. Věžovitá stavba čtvercového půdorysu byla využívána také jako starokatolická kaple.

V současnosti je unikátní dřevěná zvonice nevyužitá a představuje spíše místní kuriozitu. Obyvatelé Jamartic potvrdili, že ještě v 60. letech byl v interiéru přítomen oltář, který však během následujících let společně s ostatním vybavením zmizel.

Z dostupných zdrojů zpracoval M. Marek

Kontakt

Městský úřad Rýmařov
náměstí Míru 230 / 1
795 01  Rýmařov
Telefon: 554 254 100 | tel. seznam


E-mail: podatelna@rymarov.cz
Datová schránka ID: 7zkbugk


IČ: 00296317
DIČ: CZ00296317