Dnes je sobota 4.12.2021 20:59, svátek slaví: Barbora

Elektronická dálniční známka pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P

V letošním roce skončila platnost papírových dálničních známek, namísto nich se vydávají elektronické dálniční známky. I nadále platí, že držitelé průkazů ZTP a ZTP/P jsou osvobozeni od povinnosti mít při jízdě po dálnici dálniční známku.

Pokud jste držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P, platí pro vás stejné podmínky jako doposud - vozidlo, které budete řídit nebo kterým budete přepravováni, bude osvobozeno automaticky. Není proto nutné podávat oznámení o osvobození, podmínkou ovšem zůstává přítomnost držitele průkazu ZTP, ZTP/P ve vozidle. Oprávnění osvobození je přenosné, vztahuje se k přepravované osobě, která je držitelem průkazu, nikoli ke konkrétnímu automobilu a SPZ. Při silniční kontrole bude stačit předložit příslušný průkaz (ZTP, ZTP/P).

Novinkou je, že zatímco dříve se osvobození nevztahovalo na osoby, kterým byl průkaz ZTP přiznán z důvodu postižení úplnou nebo praktickou hluchotou, novela zákona tuto výjimku zrušila. Tedy také tito držitelé průkazu ZTP jsou od povinnosti mít elektronickou dálniční známku osvobozeni.

Změnu najdete v příslušném zákoně č. 13/1997 Sb., zákon o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších novelizací a předpisů.

Vydávání tzv. parkovacího průkazu (označení vozidla přepravujícího osobu těžce zdravotně postiženou) nebo označení O 2 (pro vozidla řízená osobou sluchově postiženou) zůstává beze změny. O tato označení mohou držitelé průkazu ZTP, ZTP/P požádat u MěÚ Rýmařov, odbor sociálních věcí na adrese 8.května 48. Případné dotazy vám zodpoví Ing. Jitka Podlasová, tel.: 554 254 210, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Bc. Iveta Podzemná, vedoucí odboru sociálních věcí MěÚ Rýmařov

Infografika prukazy

Kontakt

Městský úřad Rýmařov
náměstí Míru 230 / 1
795 01  Rýmařov
Telefon: 554 254 100 | tel. seznam


E-mail: podatelna@rymarov.cz
Datová schránka ID: 7zkbugk


IČ: 00296317
DIČ: CZ00296317