Dnes je středa 22.9.2021 8:58, svátek slaví: Darina

Plošné testování na koronavirus i v Moravskoslezském kraji

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák vyzval občany, aby se zapojili do dobrovolného plošného testování na Covid-19, které bylo zahájeno ve středu 16. prosince 2020. Testování je bezplatné a zájemci se mohou objednat na konkrétní odběrové místo a čas.

V Moravskoslezském regionu je občanům k dispozici zatím 18 odběrových míst, do projektu se mohou zapojit i praktici či ambulantní specialisté. Lékaři, kteří budou ve svých ordinacích svým pacientům provádět testy, se postupně registrují na stránkách Lékaři pomáhají Česku.

Plošného testování se mohou zúčastnit občané České republiky, kteří mají veřejné zdravotní pojištění. K testování je nutno se objednat prostřednictvím objednacího systému centrálně spravovaného Ministerstvem zdravotnictví ČR. Systém objednávání je jednoduchý a nabízí dostupná odběrová místa v každém regionu.

Odberova mista

K odběru je nutno vzít s sebou občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Antigenní testy jsou prováděny výtěrem z nosohltanu, na jejich výsledek si lidé počkají na vyhrazeném místě zhruba dvacet minut. U bezpříznakových testovaných, kterým antigenní test vyjde pozitivně, okamžitě následuje PCR test. Pozitivní výsledek antigenního testu u lidí s příznaky onemocnění je považován za potvrzenou nákazu.

K odběru je možno chodit jednou za pět dnů, což je výhodné pro ty, kteří docházejí za svými blízkými do sociálního zařízení nebo se chystají vycestovat. Každý obdrží potvrzení o výsledku provedeného testu, které je platné dva dny od jeho vydání. Vyšetření se nedělá u lidí, kteří v posledních 90 dnech COVID-19 prodělali a byli v nařízené izolaci. Bezplatný odběr se neprovádí u těch, kteří již antigenní nebo PCR test v posledních pěti dnech absolvovali.

Test01 

Test02

Kontakt

Městský úřad Rýmařov
náměstí Míru 230 / 1
795 01  Rýmařov
Telefon: 554 254 100 | tel. seznam


E-mail: podatelna@rymarov.cz
Datová schránka ID: 7zkbugk


IČ: 00296317
DIČ: CZ00296317