teplomer web

Chcete se nechat otestovat na protilátky COVID-19?

Moravskoslezský kraj hledá dobrovolníky do studie, která testuje protilátky proti SARS-CoV-2. Chcete vědět, jestli jste infekci COVID-19 prodělali, nebo ji právě proděláváte v bezpříznakové formě? Jste bez akutních potíží? Nebyli jste doposud pozitivně testováni na COVID-19?

Po prvním kole studie, které proběhne od 2. do 3. května v sedmi městech Moravskoslezského kraje (Opava, Krnov, Havířov, Karviná, Třinec, Frýdek Místek a Ostrava-Vítkovice), se připravuje druhé kolo testování od 11. do 12. května, kam bude zařazen i Rýmařov.

Testovací místo bude pravděpodobně zřízeno před Střediskem volného času a plánováno je otestování cca 120 osob v různých věkových kategoriích. Na testování je nutno se přihlásit ve webové aplikaci, která nabídne přesný čas odběru vzorku – nepřihlášení zájemci se studie nemohou zúčastnit. Registrace pro 2. kolo (tedy i pro Rýmařov) byla otevřena v pondělí 4. května 2020 ve 12:00.

Smyslem studie je vytvoření co nejreálnějšího obrazu nákazy v našem kraji, dobrovolníci by měli vytvořit reprezentativní vzorek dospělé populace celého kraje – různé věkové skupiny od 15 let, muži i ženy.

Během tří týdnů chce kraj otestovat nejméně 5 tisíc lidí. Cílem testování je ověřit hypotézu, že mezi obyvateli kraje je skupina osob, která nákazu COVID+ prodělala, ale neví o tom. Vedlejšími zjišťovanými údaji jsou pak souvislosti mezi bezpříznakovým průběhem nemoci a životním stylem nebo znečištěním ovzduší v místě bydliště.

Testování je anonymní. Není vyžadováno jméno ani další údaje, pouze věk, bydliště a informace o tom, jak se dobrovolník choval v karanténě, a něco málo o zdravotním stavu. Výsledek rychlotestu (téměř bezbolestný odběr kapky krve z prstu) sdělí, zda testovaný v minulosti prodělal nemoc COVID+. Dokáže také říct, zda nemoc ještě probíhá. Nedokáže ale odhalit první týden nemoc - takže pokud se ukáže přítomnost protilátek v krvi, musí se testovaný podrobit ještě „velkému“ PCR testu a počkat na jeho výsledek jeden až dva dny v karanténě.

Podrobné informace o průběhu testování a registraci je možno získat na webových stránkách Moravskoslezského kraje.

Kontakt

Městský úřad Rýmařov
náměstí Míru 230/1, 795 01  Rýmařov
Telefon: 554 254 100 | tel. seznam


E-mail: podatelna@rymarov.cz
Datová schránka ID: 7zkbugk
Číslo účtu: 19-1421771/0100


IČ: 00296317
DIČ: CZ00296317

Úřední dny a hodiny

 Pondělí: 8:00 – 11:30    12:30 – 17:00
 Úterý: dle předchozí domluvy
 Středa: 8:00 – 11:30    12:30 – 17:00
 Čtvrtek: dle předchozí domluvy
 Pátek: dle předchozí domluvy
   
 Prohlášení o přístupnosti
 Prohlášení o použití cookies

  fbig 

Jednotlivá pracoviště