První hodnověrný písemný doklad o existenci Krompach pochází z listiny krále Ladislava IV. z roku 1282.V té době byly Krompachy majetkem královského Spišského hradu.
Přelom ve vývoji města znamenal rok 1841, kdy zde byla vybudována moderní železárna a válcovna, která dosáhla na přelomu 19. a 20. století největšího rozmachu a byla největším podnikem svého druhu v Uhersku. Ekonomická krize a sociální úpadek ve dvacátých letech 20. století však přinesly rozhodnutí o likvidaci železáren, jejímž důsledkem bylo období vystěhovalectví a bídy. V roce 1948 se začal v Krompachách budovat elektrotechnický závod, později byl obnoven i provoz v měděné huti. Oba závody jsou dodnes nosnými pilíři života města.
V Krompachách můžeme navštívit dům kultury, knihovnu, kino či muzeum. Zvláštní postavení v místních kulturních složkách mají dechová hudba a pěvecký spolek Robotnícky spevokol, které byly založeny už roku 1912. Příležitostně jsou doplňovány malou dechovovu hudbou Hornád. Mládež vystupující ve folklórním souboru Krompašan spolu s lidovou hudbou Jozefa Salanciho si svou úrovní vytvořila pověst, která překračuje hranice Spíše. Následníci jim vyrůstají ve folklórním souboru Krompašanček a pěveckém sboru Vánok. Vyhlášené jsou též zdejší tři skupiny mažoretek.
Působení některých sportovních klubů přesahuje regionální rámec – sportovním aktivitám dominuje především prvoligový basketbalový tým mužů, fotbal, stolní tenis. Město samozřejmě nabízí i bohaté sportovní vyžití – pestré terény a krásné přírodní scenérie lákají turisty, horské cyklisty i běžce na lyžích. Vybudování špičkového lyžařského areálu Plejsy město navazuje na mnohaleté výjimečné postavení v alpském lyžování na Slovensku.
Partnerská smlouva se slovenským městem Krompachy byla podepsána 25. září 2002.