Zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, v platném znění, upravuje podmínky hazardních her, mezi něž patří i pořádání tombol v rámci společenských a kulturních akcí (např. plesy, zábavy).
Pořádání tombol s herní jistinou do 100 000 Kč (§ 61 odst. 3 zákona) nepodléhá ohlášení a povolovacímu procesu.
Tomboly, u nichž výše jistiny činí více než 100 000 Kč, podléhají dle § 105 a 106 ohlášení obecnímu úřadu, a to nejméně 30 dní přede dnem zahájení provozování této hazardní hry.
V novém zákoně je tombola upravena především v § 61-63, kde je definovaná jako hazardní hra, u níž se výhry rozdělují na základě slosování, do kterého se zahrnou pouze prodané sázkové tikety. Sázkové tikety lze prodávat a výhry vydávat pouze v den a na místě slosování.
Výtah z důvodové zprávy:
Tombola je hazardní hrou, která v sobě vzhledem ke své povaze nese jen relativně nízkou míru negativních dopadů na její účastníky a tím i společenských rizik. Jedná se o druh hazardní hry, která je v naprosté většině případů provozována při slavnostech, zábavách či akcích pořádaných obcemi, školami či různými spolky, a to jako prostředek zábavní, společenský či charitativní, nikoliv primárně výdělečný. Pro tombolu je charakteristické, že všechny sázkové tikety jsou prodávány v jeden určitý den a na jednom určitém místě, kdy a kde také probíhá slosování. Do slosování se na rozdíl od peněžité a věcné loterie zahrnují pouze prodané sázkové tikety.
Zákon stanovuje výjimku pro tomboly s herní jistinou, jejíž výše nepřekročí 100 000 Kč, formou výčtu ustanovení, která se na tyto tomboly nepoužijí a dochází tak ke značnému uvolnění přísné regulace, která je v oblasti hazardních her běžná. U těchto druhů tombol jsou výhry většinou dotovány z věcných darů členů pořádající organizace a výnosy z tombol slouží krozvíjení společensky prospěšné činnosti. U takovéto hazardní hry je společenské riziko minimální, není-li skoro nulové, a nehrozí zde vznik patologického hráčství či jiných negativních vlivů, a proto došlo ke zmírnění regulace.
Podmínky pro pořádání tomboly s herní jistinou nad 100 000 Kč
(výtah příslušných ustanovení zákona)
- Provozovatelem tomboly musí být právnická osoba, která má sídlo v ČR, jiném členském státě Evropské unie nebo státě, který je smluvní stranou Dohody o Evropském hospodářském prostoru.
- Tombola se ohlašuje obecnímu úřadu obce, na jejímž území bude tombola provozována, a to nejméně 30 dní přede dnem předpokládaného zahájení provozování tomboly.
Náležitosti ohlášení:
- název a popis ohlašované hazardní hry,
- adresa místa, kde bude hazardní hra provozována,
- doba, po kterou bude hazardní hra provozována (datum zahájení a ukončení),
- určení osoby, která bude zajišťovat řádný průběh hazardní hry a dodržování podmínek stanovených zákonem,
- herní plán,
- identifikační údaje notáře, který osvědčí průběh slosování.
- Zakazuje se provozovat hazardní hru, která nebyla řádně ohlášena.
- Provozovatel nesmí umožnit účast na hazardní hře osobě mladší 18 let.
- Zakazuje se provozovat hazardní hru, u které nelze před jejím zahájením spolehlivě ověřit věk účastníka.
- V souvislosti s provozováním hazardní hry se provozovateli zakazuje poskytovat účastníkovi hazardní hry jakoukoli výhodu v podobě potravin, nápojů, tabákových výrobků nebo povzbuzujících látek.
- Provozovatel je povinen stanovit herní plán, v němž upraví: pravidla hazardní hry, způsob slosování, výši výhry a způsob jejího určení, způsob výplaty výhry.
- Předmětem výhry tomboly mohou být pouze hmotné věci nebo služby s vyloučením peněžních prostředků, cenin, cenných papírů a dalších investičních nástrojů.
- Předmětem výhry nesmí být tabákové výrobky, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření, elektronické cigarety nebo alkoholické nápoje.
- Hodnota nepeněžních výher se určí podle zákona upravujícího oceňování majetku.
- Úhrnná cena výher nesmí být nižší než 40 % a vyšší než 80 % herní jistiny.
- Pravděpodobnost výhry nesmí být nižší než 1 : 200.
- Slosování tomboly se provádí veřejně a za účasti notáře, který osvědčí průběh slosování notářským zápisem.
- Provozovatel je povinen zajistit bezodkladně po skončení tomboly vyhotovení zápisu s uvedením jejího místa, data konání, seznamu přijatých vkladů a vyplacených výher. Tento zápis je povinen uchovat nejméně po dobu 5 let a opis zápisu do 20 dnů po skončení tomboly zaslat obecnímu úřadu obce, kde byla tombola ohlášena.
Bližší informace podá referentka finančního odboru Jana Janská.